MotorBike.gr

MotoGP 2022: Οι μεγαλύτεροι “τουμπάκηδες” του Παγκοσμίου

31/01/2023

55 πτώσεις σε κάθε αγώνα!

Πόσες φορές έπεσαν οι αγωνιζόμενοι του Παγκοσμίου πρωταθλήματος το 2022; Ποιoς ήταν ο “άρχοντας της τούμπας” όλων των κατηγοριών; Οι πτώσεις μετριούνται σε πάνω από χίλιες (!) και ο αναβάτης ήταν ο Darryn Binder, στην κατηγορία των MotoGP

Υπάρχει η αναζήτηση της τελειότητας στην οδήγηση, υπάρχει και η άτυχη στιγμή. Υπάρχει το όριο, αλλά και η υπέρβασή του. Στον μηχανοκίνητο αθλητισμό και πιο συγκεκριμένα στη μοτοσυκλέτα, η υπέρβαση του ορίου φέρνει συνήθως πτώση.

Darryn Binder (Yamaha) ρεκόρ πτώσεων μέσα σε μία χρονιά, 27 τον αριθμό!

Στο περσινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας MotoGΡ  σημειώθηκαν κατά μέσο όρο σε κάθε αγώνα (με όλα τα δοκιμαστικά μαζί)  55 πτώσεις σε όλες τις κατηγορίες.

Στο σύνολό τους οι πτώσεις του περσινού Παγκοσμίου έφτασαν τις 1.106 (!), που είναι το δεύτερο ρεκόρ μετά τις 1.126 πτώσεις του 2017, οι οποίες είχαν γίνει μέσα σε 18 αγώνες.

Η κατανομή των πτώσεων του 2022 μας δείχνει πως οι 335 συνέβησαν στα MotoGP, οι περισσότερες – 428 – στα Moto2 και οι 343 στα Moto3, άρα τα MotoGP ήταν η “ασφαλέστερη” κατηγορία με τις λιγότερες πτώσεις!

Αυτό αποδεικνύει και τη σημαντική βοήθεια ή παρέμβαση αν θέλετε, που απολαμβάνουν οι αναβάτες της μεγάλης κατηγορίας μέσω των ηλεκτρονικών βοηθημάτων που έχουν φτάσει σε επίπεδο τεχνολογικής τελειότητας για κινητήρες των 300 ίππων, για μοτοσυκλέτες με τελικές που ξεπερνούν τα 350 km/h στις ευθείες.

Πρωταθλητής της τούμπας ήταν ο ανεκδιήγητος και επικίνδυνος για τους συναθλητές του Νοτιοαφρικανός Darryn Binder που έλαβε μέρος το 2022 με δορυφορική ομάδα της Yamaha, σε μια παρανοϊκή απόφαση του team manager να συνεργαστεί με τον αναβάτη εκείνο της κατηγορίας Moto3 που δεν διέθετε την παραμικρή αίσθηση υγιούς ανταγωνισμού.

Παρότι ο Binder (μικρότερος αδελφός του πρωταθλητή Brad Binder της ΚΤΜ) δεν επέδειξε την ίδια χουλιγκάνικη συμπεριφορά στην κατηγορία των ΜotoGP – όπως ήταν αναμενόμενο δεν διακρίθηκε αγωνιστικά ή μάλλον διακρίθηκε στο αρνητικό κομμάτι: κατέγραψε τις περισσότερες πτώσεις απ’ οποιονδήποτε άλλον, 27 τον αριθμό, με μέσο όρο τις 1,3 τούμπες ανά αγώνα!

Marco Bezzechi (Ducati)

Σημειώστε πως η περσινή του ομάδα έπαψε να υφίσταται και υποψιαζόμαστε πως οι μπόλικες χιλιάδες ευρώ που άφησε στην άσφαλτο και τις αμμοπαγίδες ο Binder δεν την βοήθησαν ιδιαίτερα…

Δεύτερος στην κατάταξη των “τουμπάκηδων” ήταν ο Marco Bezzechi (Ducati), ένας αναβάτης από τον οποίο οι Ιταλοί και ο μέντοράς του Valentino Rossi περιμένουν πολλά, ο οποίος συγκέντρωσε 23 πτώσεις.

Pol Espargaro (Honda)

Ακολουθούν οι Alex Marquez και ο Pol Espargaro (αμφότεροι με Honda), ενώ ο Marc Marquez σημείωσε 18 πτώσεις σε μόλις 12 αγώνες! Αυτό σημαίνει πως ο 8 φορές Παγκ. Πρωταθλητής Ταχύτητας έπεφτε 1,5 φορές ανά αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, ο Maveric Vinales (Aprilia) σημείωσε μέσα στο ’22 μόλις δύο πτώσεις, τις λιγότερες απ’ οποιονδήποτε άλλον στην κατηγορία.

Marc Marquez (Honda)

Στην Moto2 πρωταθλητής της τούμπας ανακηρύχθηκε ο Γιαπωνέζος Keminth Kubo με 25 πτώσεις και στη Moto3 o Elia Bartolini με 22.

Και στη γενική βαθμολογία λοιπόν πρώτος ο Darryn Binder με τις 27 πτώσεις του! “Άπιαστος” ο Νοτιοαφρικανός…