MotorBike.gr

World SBK 2024: Τα πήρε όλα ο άπιαστος Toprak στην Αγγλία!

15/07/2024

Νίκες χατ τρικ με λάστιχα Pirelli παραγωγής

Ο Τούρκος αναβάτης Toprak Razgatlioğlu, αναβάτης της BMW, κερδίζει τα πάντα  και τους πάντες και σπάει το ένα ρεκόρ πίσω από το άλλο, χρησιμοποιώντας ελαστικά παραγωγής Pirelli SC1 μπροστά και SC0 πίσω, στον 5ο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike, στο Donington της Αγγλίας

Ο Toprak Razgatlioğlu (αναβάτης του team ROKiT BMW Motorrad WorldSBK) κυριάρχησε στον 5ο αγώνα της χρονιάς για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike FIM το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, στο Donington Park της Αγγλίας, κερδίζοντας χατ τρικ νίκες και κάνοντας δύο ρεκόρ γύρου!

Toprak Razgatlioğlu BMW

Ο Τούρκος αναβάτης αξιοποίησε τον συνδυασμό ελαστικών που μπορεί να προμηθευτεί κάποιος στο εμπόριο, των ελαστικών Pirelli SC1 εμπρός και Pirelli SC0 πίσω, για να κερδίσει όλους τους αγώνες, με μεγάλη διαφορά έναντι των αντιπάλων του – σχεδόν 5 δευτερόλεπτα στον αγώνα Superpole και 8 στον δεύτερο αγώνα!

Με το νέο ρεκόρ πίστας που είχε ήδη από τις κατατακτήριες δοκιμές (με SCX πίσω), ο Razgatlioğlu στον δεύτερο αγώνα έσπασε και πάλι το ρεκόρ γύρου, καταρρίπτοντας το ρεκόρ που είχε πετύχει στον πρώτο αγώνα της συνάντησης!

Alex Lowes Kawasaki

Στον πρώτο αγώνα, το Σάββατο 13 Ιουνίου, οδήγησε πρώτος από την αρχή μέχρι το τέλος, κάνοντας διαφορά στη γραμμή του τερματισμού 11 δευτερολέπτων από τον δεύτερο, γράφοντας παράλληλα και νέο ρεκόρ γύρου σε αγώνα (1:25.786)!

Δεύτερος ήταν ο αναγεννημένος Alex Lowes, που κάνει μια πολύ καλή χρονιά για την εργοσταστιακή ομάδα της Kawasaki.

Alvaro Bautista Ducati

Τρίτος τερμάτισε ο Alvaro Bautista (Ducati, πρωταθλητής 2022-23) που διανύει μια δύσκολη χρονιά, μετά από έναν πολύ ανταγωνιστικό αγώνα και παρότι είχε ξεκινήσει από την ενδέκατη θέση του grid.

Στον αγώνα Superpole πρώτος ήταν αρχικά ο Bulega, ωστόσο λίγους γύρους αργότερα ο Razgatliolgu πέρασε πρώτος, αφήνοντας τους πάντες μακριά πίσω του. Δεύτερος τερμάτισε ο εργοστασιακός της Ducati Nicolo Bulega και τρίτος Jonathan Rea, που πέτυχε το πρώτο του βάθρο με την εργοστασιακή Yamaha.

Jonathan Rea Yamaha

Στον δεύτερο αγωνα που έκλεισε την συνάντηση ο Razgatlioglu ήταν και πάλι άπιαστος παίρνοντας ξανά τη νίκη με πάνω από οκτώ δευτερόλεπτα διαφοράς από τον δεύτερο Bulega (Ducati) και τον τρίτο Lowes που ανέβηκε και πάλι στην τρίτη θέση.

Μετά τον 5ο γύρο του πρωταθλήματος ο Razgatlioglu είναι πρώτος στη βαθμολογία με 241 βαθμούς, με τον Bulega δεύτερο με 200 και τον Bautista στους 186 βαθμούς.

Aπό αριστερά: Bulega, Razgatlioğlu, Rea μετά τον αγώνα Superpole

Επόμενος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στην Τσεχία (Brno) στις 19-21 Ιουλίου.