MotorBike.gr

Fantic 2023: Κατέκτησε 5 Παγκόσμιους τίτλους στο Enduro!

16/10/2023

Πλούσια συγκομιδή

Η Fantic ολοκλήρωσε μια ιδιαίτερα νικηφόρα σεζόν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εντούρο, κατακτώντας 5 τίτλους και ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί σαν η πιο πετυχημένη κατασκευάστρια εταιρία του αθλήματος τη χρονιά που μας πέρασε.

Στο Santiago do Cacem, όπου έγινε το δεύτερο συνεχόμενο GP Enduro της Πορτογαλίας μετά από αυτό του Valpacos, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2023 ολοκληρώθηκε, με τρεις παγκόσμιους τίτλους να πηγαίνουν στην Fantic, δύο εκ των οποίων ήρθαν μια μέρα νωρίτερα.

Ήδη από το Σάββατο, ο Kevin Cristino (Fantic Racing) στην κατηγορία Νέων και η Jane Daniels (Fantic Racing) στην κατηγορία των Γυναικών στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές αφού κυριάρχησαν σε όλη τη σεζόν.

Την Κυριακή, ήταν η σειρά του Jed Etchells (Fantic Racing): ο Άγγλος πήρε τον παγκόσμιο τίτλο στην κατηγορία Junior μετά από μάχη με τον άλλο αναβάτη της Fantic, τον Albin Norrbin. Επιπλέον η Fantic κατέκτησε τον τίτλο στις κατηγορίες Junior 1 και Junior 2.

Το τελευταίο GP της Πορτογαλίας, αποτελούνταν από τέσσερις ειδικές διαδρομές που επαναλαμβάνονταν για τρεις γύρους, για συνολικά 60 km. Ήταν ένα Σαββατοκύριακο, το οποίο έκαναν ακόμα πιο δύσκολο οι θερμοκρασίες,  που πλησίαζαν τους τριάντα βαθμούς.

Για τον αναβάτη από το Isle of Man, τον Jed Etchells νέος παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία Junior είναι ο δεύτερος φετινός  τίτλος μετά την πρόσφατη κατάκτηση του βρετανικού πρωταθλήματος.

Ο άλλος οδηγός της Fantic, Albin Norrbin, τερμάτισε στη 2η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μόλις δύο βαθμούς πίσω. Ο Σουηδός πέτυχε το τέλειο Σαββατοκύριακο, κερδίζοντας και τις δύο ημέρες του αγώνα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τον ανεβάσει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Οι δύο αναβάτες της Fantic ήταν τα αδιαμφισβήτητα αστέρια του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Junior EnduroGP.

Ο Jed είχε μια συγκλονιστική σεζόν με το Fantic XEF 250 του, τερματίζοντας στο βάθρο στους δεκατρείς από τους δεκατέσσερις αγώνες του προγράμματος 2023 και κατακτώντας τον τίτλο Junior 1.

Με το Fantic XE 300, ο Albin κέρδισε πέντε αγώνες από τους επτά που αγωνίστηκε, με την ανωτερότητα του Άγγλου και του Σουηδού να αποδεικνύεται περίτρανα, αφού κέρδισαν παραπάνω από το 75% των ειδικών διαδρομών.

Και ο Kevin Cristino, όμως, εξασφάλισε τον παγκόσμιο τίτλο στην κατηγορία Νέων μια μέρα νωρίτερα. Η δεύτερη θέση του Σαββάτου ήταν αρκετή για  να αναδειχτεί ο αναβάτης της Fantic Παγκόσμιος Πρωταθλητής enduro για πρώτη φορά.

Ο Kevin επισφράγισε την υπεροχή του κερδίζοντας την Κυριακή. Ο Cristino ήταν ο κυρίαρχος του πρωταθλήματος οδηγώντας το Fantic XE 125, με δώδεκα νίκες στους δεκατέσσερις αγώνες και κερδίζοντας σχεδόν τις μισές ειδικές δοκιμές, με εξαιρετικούς χρόνους και για τη συνολική κατάταξη.

Για την Fantic, τον κατασκευαστή με έδρα το Veneto της Ιταλίας, είναι η τρίτη συνεχόμενη επιτυχία στην κατηγορία Νέων, μετά τις νίκες του Albin Norrbin (2021) και του Harry Edmondson (2022).

Η Jane Daniels γιόρτασε τον παγκόσμιό της τίτλο επίσης από τον αγώνα του Σαββάτου. Η Αγγλίδα για άλλη μια φορά δεν άφησε καμία ευκαιρία στις αντιπάλους της, κερδίζοντας και τις δύο αγωνιστικές ημέρες και ολοκληρώνοντας μια καταπληκτική σεζόν, όπου κέρδισε οκτώ στους οκτώ αγώνες!

Για την 29χρονη Αγγλίδα, είναι ο δεύτερος συνεχόμενος παγκόσμιος τίτλος με το Fantic XEF 250 και ο τέταρτος στην τροπαιοθήκη της.

Jed Etchells (JET Fantic Racing): “Είμαι χαρούμενος με τον τίτλο που κέρδισα στις κατηγορίες Junior και Junior 1. Ήταν δύσκολο γιατί ο Albin Norrbin ήταν ένας πολύ σκληρός αντίπαλος .”

Kevin Cristino (Fantic Racing): “Επιτέλους, ήρθε ο πρώτος μου παγκόσμιος τίτλος στην κατηγορία Νέων. Ήταν μια τέλεια σεζόν, με την κατάκτηση του ιταλικού τίτλου και τώρα του παγκόσμιου ξανά στην κατηγορία Νέων. Έχω κι άλλα περιθώρια βελτίωσης και τώρα έχω στόχο να υπερασπιστώ τα χρώματα της Εθνικής Ιταλίας και της Fantic στο ISDE 2023 της Αργεντινής».

Jane Daniels (JET Fantic Racing): “Είμαι πολύ ενθουσιασμένη και δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω τη χαρά μου.  Ήταν ένας φανταστικός αγώνας σε μια δύσκολη και ζεστή μέρα”.

Albin Norrbin (Fantic Racing): “Τελείωσα τη σεζόν του 2023 κερδίζοντας και τις δύο ημέρες αγώνων, αλλά δεν μπόρεσα να κερδίσω τον παγκόσμιο τίτλο κατηγορίας Junior. Δεν μετανιώνω γιατί τα έδωσα όλα, κι είμαι ευχαριστημένος με τις νίκες μου στην κατηγορία Junior 2.”