MotorBike.gr

Suzuka 8ωρος αγώνας Εndurance: Θρίαμβος Honda (+video)

10/08/2023

1-2-3-4, όλα Honda στη Σουζούκα!

To Suzuka 8Hours Endurance είναι ένας ετήσιος, αποκλειστικά ιαπωνικός, αγώνας αντοχής διάρκειας 8 ωρών που στην Ιαπωνία θεωρείται από πολλούς σημαντικότερος κι από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP! Φέτος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κέρδισε η εργοστασιακή ομάδα της Honda.

Μεγάλη χαρά για τη Honda και μικρή παρηγοριά για τη δύσκολη χρονιά στα MotoGP και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike, η επιτυχία στον αγώνα των “Οκτώ Ωρών της Suzuka”, όπου η γιαπωνέζικη εταιρία όχι απλά κέρδισε την πρώτη θέση, αλλά κατέκτησε και τις τέσσερις πρώτες θέσεις!

Ήταν η 29η φορά και  η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, που η Honda κερδίζει τον φημισμένο και πολύ σκληρό αγώνα, αυτή τη φορά με μια CBR1000RR-R και αναβάτες τον γνωστό Ισπανό Xavi Vierge και τους Ιάπωνες Takumi Takahashi και Tetsuta Nagashima.

Το πράγμα είχε αρχίσει να φαίνεται από την πρώτη κιόλας ώρα του αγώνα, αφού το team έδειχνε τα δόντια του στους αντιπάλους του, μεγαλώνοντας διαρκώς τη διαφορά από τον δεύτερο.

H Toho Honda #104 στη δεύτερη θέση

Η εργοστασιακή ομάδα του HRC ευνοήθηκε και από το μηχανικό πρόβλημα της μεγάλης της αντιπάλου που δεν ήταν άλλη από την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha (που είναι πολύ κοντά στην πρώτη θέση στη βαθμολογία που Παγκ. Πρωταθλήματος Endurance) η οποία αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα.

Παρότι η μοτοσυκλέτα της Yamaha επέστρεψε στα πιτς η επισκευή άργησε και το team έμεινε 13 ολόκληρους γύρους πίσω από τη Honda, διαφορά που παρέμεινε μέχρι την πτώση της καρό σημαίας.

Δεύτερη στο μεταξύ είχε ανέβει η ομάδα της Toho Racing της Honda με αναβάτες τον γνωστό μας από τα SBK Ryuichi Kiyonari μέσα στο team αναβατών.