MotorBike.gr

MotoGP 2022 – 7ος Αγώνας, Γαλλία: Tρίτη φετινή νίκη του Bastianini!

16/05/2022

Ο Αινείας “ζωγραφίζει” και πάλι

Mετά από έναν πολύ προσεκτικό και μυαλωμένο αγώνα ο Ιταλός Enea Bastianini (Ducati) τερμάτισε πρώτος για τρίτη φορά φέτος, κι έτσι ανέβηκε τρίτος και στη βαθμολογία. Πρώτος στην κατάταξη μετά το Γαλλικό GP παραμένει ο Fabio Quartararo (Yamaha) που τερμάτισε 4ος μέσα στην πατρίδα του.

Οι καταιγίδες και οι βροχές δεν ήρθαν τελικά στην πίστα του Le Mans στον έβδομο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP, όπως δεν ήρθε και η νίκη από Γάλλο αναβάτη σε γαλλικό Grand Prix, κάτι που έχει να συμβεί στη μεγάλη κατηγορία από τη δεκαετία του ’50 και πιο συγκεκριμένα από το 1954 με τον Pierre Monneret!

Enea Bastianini (Ducati). Photo Michelin

Ο Γάλλος Fabio Quartararo (Yamaha) έκανε έναν επίπονο, μοναχικό κατά βάση και δύσκολο αγώνα, αλλά δεν κατάφερε παρά την 4η θέση – κι αυτό επειδή υπήρξαν προπορευόμενοι αναβάτες που έπεσαν στην πορεία.

Πολλοί ήταν οι “ήρωες” στη Γαλλία, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Πρώτος και καλύτερος ο νικητής, ο Enea Bastianini της δορυφορικής ομάδας Gresini-Ducati, που επιβλήθηκε ακόμα και των εργοστασιακών αναβατών της Ducati, των Miller και Βagnaia.

Francesco Bagnaia (Ducati)

GP Le Mans 2022. Photo Michelin

Πρώτος στην εκκίνηση ξεκίνησε ο Αυστραλός Jack Miller, ο οποίος έστριψε και πρώτος, ενώ πίσω του ήταν οι Bastianini και Alex Rins (Suzuki). O ταχύτερος στις κατατακτήριες δοκιμές Francesco Bagnaia  δεν ξεκίνησε τόσο καλά με το σβήσιμο των φαναριών, αλλά κατάφερε σύντομα να φτάσει στην τρίτη θέση και μετά να περάσει πρώτος.

Δεύτερος ήταν ο Miller ο οποίος όμως έμενε πίσω σιγά-σιγά, για να τον περάσει στον 12ο γύρο ο Bastianini. Αμέσως μετά ο “Αινείας” έβαλε στο στόχαστρο τον Bagnaia και φυσικά την πρώτη θέση.

Enea Bastianini (Ducati)

Συντηρώντας τα ελαστικά του όπως γνωρίζει πολύ καλά να κάνει, ο Bastianini πέρασε πρώτος στον 20ο γύρο, και ο Bagnaia, στην προσπάθειά του να ανακτήσει την πρωτοπορία, έκανε δυο μαζεμένα λάθη, το δεύτερο εκ των οποίων… τον έστειλε στην αμμοπαγίδα με σπασμένα φτερά.

Δεύτερος τερμάτισε ο Miller που κατάφερε να διατηρήσει τη θέση, μετά από έναν δύσκολο αγώνα και αυτός, ενώ τρίτος ήταν ο πολύ καλός για άλλη μια φορά Aleix Espargaro (Aprilia) που κατέκτησε ένα ακόμα (το τρίτο σερί!) βάθρο.

Aleix Espargaro (Aprilia)

Ο Fabio Quartararo, που ξεκίνησε από την 4η θέση της εκκίνησης, μπλέχτηκε αμέσως μετά το ξεκίνημα, παραλίγο να συγκρουστεί με τον Nakagami και έπεσε στην όγδοη θέση, για να ανέβει θέσεις μετά αργά και βασανιστικά, χωρίς να μπορεί τελικά να απειλήσει τον Espargaro που βρισκόταν διαρκώς μπροστά του.

Fabio Quartararo (Yamaha)

Τελικά, με όλα αυτά που έγιναν και τις διάφορες πτώσεις (Bagnaia, Μir/Rins της Suzuki) ο περσινός πρωταθλητής των MotoGP Fabio Quartararo μπορεί να μην κατόρθωσε να κερδίσει μέσα στο σπίτι του, αλλά τουλάχιστον τερμάτισε τη θέση που ξεκίνησε στο grid και το κυριότερο διατήρησε την πρωτοπορία στη βαθμολογία του πρωταθλήματος με 102 βαθμούς. Δεύτερος ο A. Espargaro με 98 και τρίτος ο Ε. Bastianini με 94.

Jack Miller (Ducati)

Ο επίσης Γάλλος αναβάτης Joann Zarco (Ducati) τερμάτισε 5ος, ενώ ο Marc Marquez (Honda) συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP θα επιστρέψει στη δράση από τις 27 έως τις 29 Μαΐου για το Ιταλικό GP, που παραδοσιακά θα γίνει στην πίστα του Mugello.