MotorBike.gr

MotoGP 2024, 4oς Αγώνας, Ισπανία: Επική μονομαχία Bagnaia-Marquez

29/04/2024

Ένας συγκλονιστικός αγώνας με νικητή τον Francesco Bagnaia!

Έχουν περάσει 919 μέρες από τότε που ο Marquez κέρδισε GP! Το τεράστιο πλήθος στη Jerez πίστευε πως αυτό το αρνητικό ρεκόρ θα διακοπτόταν με τον καλύτερο τρόπο και με τον Marc στην ψηλότερη θέση του βάθρου. Όμως… ο περσινός και προπέρσινος πρωταθλητής Pecco Bagnaia είχε διαφορετική γνώμη και επιβλήθηκε αποστομωτικά του 8 φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή Marquez. Kείμενο: ΜGP Guru

Στον Bagnaia “χαρίστηκε” από τη μοίρα το δώρο της πτώσης του Jorge Martin (που ήταν άπιαστος, ενώ είχε κερδίσει την προηγούμενη μέρα με άνεση τον αγώνα Sprint) καθώς βρισκόταν πρώτος με σχεδόν δέκα γύρους να απομένουν, κι όλα αυτά  σε μια υπέροχη μέρα στην Ανδαλουσία με ρεκόρ προσέλευσης των τελευταίων ετών, με παραπάνω από 300.000 θεατές το τριήμερο του αγώνα!

Ο Bagnaia έκανε μια άψογη εκκίνηση – αφού είναι πολύ αποδοτική η τεχνολογία Ducati στο θέμα, για την ακρίβεια είναι ασυναγώνιστη – ξεκινώντας από την έβδομη θέση και πετάχτηκε σαν βέλος μπροστά.

Μπροστά ήταν ο Martin, o Bagnaia και ο Bezzecchi, με τον Marquez τέταρτο. Τέσσερις Ducati, στις τέσσερις πρώτες θέσεις…

Μετά από μια ωραία μονομαχία Martin/Bagnaia, ο Jorge αντιστέκεται στην πίεση του Pecco, βγαίνει μπροστά και προσπαθώντας να κρατήσει μια καλή διαφορά από τον περσινό πρωταθλητή πέφτει δέκα γύρους πριν το τέλος.

Χάνει 25 πόντους και δίνει 25 στον Pecco, κάτι που αν το αθροίσεις είναι τεράστιο. Σε αυτή τη φάση του αγώνα νομίζαμε πως όλα είχαν τελειώσει, γιατί οι αποστάσεις μεταξύ των τριών πρώτων αναβατών ήταν σημαντικές.

Τότε ο Marquez επιτίθεται στον Bezzecchi, τον περνά, βλέπει μακριά του την εργοστασιακή Ducati του Bagnaia και προσπαθώντας να τον φτάσει καταρρίπτει το ένα ρεκόρ γύρου μετά το άλλο!

Ο Marquez φτάνει τον Bagnaia, τον προσπερνάει αρκετές φορές, αλλά έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία στο μπροστινό του λάστιχο (μιας και ακολουθούσε τον πρώτο) και επίσης είχε ένα γερό χτύπημα στον ώμο του, από σύγκρουση στον πρώτο γύρο, άρα αρχίζει να μένει πίσω… τη στιγμή που ο Bagnaia φορτσάρει και κάνει ρεκόρ πίστας στο κλείσιμο του αγώνα, με λιωμένα λάστιχα!

Ήταν ένας ωραίος αγώνας με τις εκατοντάδες χιλιάδες θεατών να το φχαριστιούνται, ενώ ήταν και το πρώτο πρώτο βάθρο του Marquez στα GP με Ducati.

Επόμενη στάση στο Λε Μαν της Γαλλίας σε δυο βδομάδες.