MotorBike.gr

Pirelli: Γιορτάζει 81 τίτλους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross!

26/09/2023

Ξεπέρασαν τους 80 οι Παγκόσμιοι Τίτλοι ΜΧ για την Pirelli!

Η Pirelli γιορτάζει φέτος 81 τίτλους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM Μοτοκρός. Ο προτελευταίος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 που διεξήχθη πριν από δυο Σαββατοκύριακα στην πίστα Maggiora Park, στην Ιταλία, είδε τους παγκόσμιους τίτλους να απονέμονται στον Jorge Prado (Red Bull GasGas Factory Racing) στο MXGP και στον Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing) στο MX2, ένα γύρο πριν την ολοκλήρωση του θεσμού!

Καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν και οι δύο αναβάτες βασίστηκαν στην απόδοση των ελαστικών της σειράς Pirelli Scorpion MX32, ελαστικά που θεωρούνται επίπεδο αναφοράς για όλους επαγγελματίες αναβάτες, αλλά και ερασιτέχνες του χώρου του Μοτοκρός.

Αυτός είναι ο τρίτος παγκόσμιος τίτλος για τον Ισπανό αναβάτη Jorge Prado μετά από αυτούς που κέρδισε το 2018 και το 2019 στην MX2, επίσης με την υποστήριξη της Pirelli.

Για τον Ιταλό Andrea Adamo, πρωταθλητή του Ευρωπαϊκού EMX150 το 2017, αυτός είναι το πρώτος Παγκόσμιος τίτλος.

Παρότι απέμενε ένας γύρος για να ολοκληρωθεί το Παγκ. Πρωτάθλημα ΜΧ η Pirelli στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής και στις δύο κατηγορίες και μπορεί να υπερηφανεύεται για τέσσερις αναβάτες στην πρώτη πεντάδα της γενικής κατάταξης MXGP, ενώ μονοπωλεί τις πέντε πρώτες θέσεις στο MX2!

Στα MXGP, μετά την pole position που πέτυχε το Σάββατο ο Alberto Forato (KTM), ο Jorge Prado κέρδισε τον πρώτο αγώνα για να εξασφαλίσει από νωρίς τον παγκόσμιο τίτλο.

Ο Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory) κέρδισε το σύνολο των βαθμών της ημέρας αφού επεκράτησε των Prado και Ruben Fernandez (Honda HRC) για ένα βάθρο γεμάτο με αναβάτες της Pirelli.

Το “μονοπώλιο της Pirelli” επαναλήφθηκε και στα MX2 με τον Jago Geerts (Yamaha Factory) και Simon Langenfelder (Red Bull GasGas Factory Racing) που έκλεισαν την ημέρα ισοβαθμόντας, αλλά ο νικητής γενικής της ημέρας ήταν ο Βέλγος Geerts, χάρη στην καλύτερη θέση του στο δεύτερο αγώνα.

Στην τρίτη θέση της κατηγορίας ΜΧ2 τερμάτισε ο Andrea Adamo, σφραγίζοντας έτσι την κατάκτηση του Παγκόσμιου τίτλου για την ΚΤΜ και την Pirelli.