MotorBike.gr

Metzeler 2023: Μεγάλες επιτυχίες στο Παγκόσμιο Enduro και στο ISDE

16/11/2023

Επτά Παγκόσμιοι τίτλοι

Mια επιτυχημένη αγωνιστική σεζόν για τη Metzeler ολοκληρώθηκε με το τέλος του Διεθνούς Εξαήμερου αγώνα Εnduro (ISDE). Τα ελαστικά Metzeler ήταν πρωταγωνιστές στο International Six Days Enduro στην Αργεντινή, κλείνοντας μια χρονιά γεμάτη αγώνες και επιτυχίες.

Θετικότατο ήταν για τη Metzeler το FIM International Six Days Enduro – ISDE, ο εξαήμερος αγώνας εντούρο για εθνικές ομάδες που πραγματοποιήθηκε στο Σαν Χουάν της Αργεντινής.

Η φετινή διοργάνωση θα μείνει στη μνήμη των εμπλεκομένων ως ο πιο σκληρός και συναρπαστικός αγώνας των τελευταίων ετών.

Η αγγλική ομάδα, με τη χορηγία της Metzeler και με αναβάτες τον Nathan Watson και τον κυρίαρχο πρωταθλητή της κατηγορίας Junior Jed Etchells, κατέλαβε την τρίτη θέση.

Στην ατομική κατάταξη οι οδηγοί της Metzeler έλαμψαν με τις επιδόσεις τους: ο Josep Garcia (Red Bull KTM Factory Racing) ήταν ο ταχύτερος αναβάτης του Six Days, τόσο στη Γενική κατάταξη όσο και στην κατηγορία E1 και ο Andrea Verona (Gas Gas Factory Racing) τερμάτισε αυτόν τον μακρύ και δύσκολο αγώνα Six Days κατακτώντας την πρώτη θέση στην κατηγορία Ε2.

Στην κατηγορία Junior, η εθνική ομάδα της Σουηδίας διακρίθηκε με ελαστικά Metzeler και αναβάτες τους Albin Norrbin, Max Ahlin και Axel Semb, που παρέμεναν μπροστά στον αγώνα από την πρώτη έως την πέμπτη ημέρα του αγώνα.

Όλα πήγαιναν καλά μέχρι το Σάββατο που, κατά τη διάρκεια του μοτοκρός και κάτω από υψηλές θερμοκρασίες η μοτοσυκλέτα του Norrbin έσβησε λόγω μηχανικού προβλήματος, αναγκάζοντας τον να τερματίσει σπρώχνοντας τη μοτοσυκλέτα του μέχρι τη γραμμή τερματισμού με τη βοήθεια των συμπατριωτών του, τερματίζοντας τελικά στην τρίτη θέση.

Τα αποτελέσματα του ISDE προστίθενται σε αυτά που έχουν ήδη επιτευχθεί κατά τη διάρκεια της σεζόν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM EnduroGP όπου η Metzeler κέρδισε επτά παγκόσμιους τίτλους σε όλες τις κατηγορίες.

Ο Steve Holcombe έγινε Πρωταθλητής EnduroGP και στην κατηγορία Enduro 2.

Ένας άλλος παγκόσμιος τίτλος για τη Metzeler ήρθε με τον Josep Garcia στο Enduro 1, ενώ ο Brad Freeman πήρε την δεύτερη θέση στην Enduro 3.

Σε αυτούς προστέθηκαν οι τίτλοι του Jed Etchells στην κατηγορία Junior και του Kevin Cristino στην κατηγορία Νέων, αλλά και από την Jane Daniels που για την τέταρτη φορά στέφθηκε πρωταθλήτρια της κατηγορίας Γυναικών.

Τα ελαστικά με τα οποία η Metzeler κυριαρχεί στους αγώνες Εnduro εδώ και χρόνια είναι τα MCE 6 Days Αkpo.

Αν και σχεδιάστηκαν για επαγγελματίες αναβάτες, τα ελαστικά αυτά είναι επίσης κατάλληλα για ερασιτέχνες που θέλουν να εξοπλίσουν τη μοτοσυκλέτα τους με ελαστικά υψηλών επιδόσεων, με την πρόσφυση και την αντοχή των τακουνιών να είναι τα δυνατά τους σημεία.

Η γκάμα ελαστικών MCE 6 Days Extreme περιλαμβάνει μια μεγάλη ποικιλία προδιαγραφών, σχεδιασμένων για διαφορετικές χρήσεις enduro, οι οποίες επιτρέπουν στους αναβάτες να βρουν τις καταλληλότερες λύσεις για τις ανάγκες τους.

Tα μπροστινά ελαστικά διατίθεται σε διαφορετικά μεγέθη και σε τρεις εκδόσεις: στάνταρ, μαλακό και σούπερ μαλακό.

Τα οπίσθια ελαστικά διατίθεται σε εννέα μεγέθη, που χωρίζονται σε πέντε διαφορετικές εκδόσεις: standard, medium, soft, super soft και το νέο extra soft.

Περισσότερες πληροφορίες: Intramoto, Σοφίας Βέμπο & Ιάσωνος 1, Γλυφάδα – Αθήνα 16561 , 210 9603961-3, www.intramoto.gr